Tiyatro

  • 13 Aralık 2018
Tiyatro

Helenistik Dönem’de yapılmış tiyatroların en erken örneklerinden biri olan Metropolis Tiyatrosu, tamamen anakaya oyularak oluşturulmuştur. Ele geçen yazıt ve buluntulara göre, tiyatro gösterilerinin yanı sıra sosyal ve dini törenlerin de yapıldığı anlaşılmaktadır. 1990 yılından beri yapılan kazılar sonucu, iyi korunmuş sahne (skene), oturma sıraları (cavea) ve oyun alanı (orkhestra) ortaya çıkmıştır.  Yaklaşık 4000seyirci kapasiteli tiyatronun oturma yerleri, dairesel bir koridor (diazoma) ile ikiye

Helenistik Dönem’de yapılmış tiyatroların en erken örneklerinden biri olan Metropolis Tiyatrosu, tamamen anakaya oyularak oluşturulmuştur. Ele geçen yazıt ve buluntulara göre, tiyatro gösterilerinin yanı sıra sosyal ve dini törenlerin de yapıldığı anlaşılmaktadır. 1990 yılından beri yapılan kazılar sonucu, iyi korunmuş sahne (skene), oturma sıraları (cavea) ve oyun alanı (orkhestra) ortaya çıkmıştır.  Yaklaşık 4000seyirci kapasiteli tiyatronun oturma yerleri, dairesel bir koridor (diazoma) ile ikiye ayrılır.

Roma Dönemi’nde sahne ve orkhestra mimarisinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Oldukça dar sayılan Helenistik sahne genişletilmiş ve orkhestra zemini mavi-beyaz mermerle kaplanmıştır. Soylu koltukları ise, orkhestra içindeki özgün konumlarından cavea önüne taşınmıştır. Tiyatronun alt bölümünü kapsayan, Konservasyon ve Restorasyon Projesi 2001 yılında tamamlanmıştır.

Diğer Kazılar

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.