Roma Hamamı – Palaestra

  • 13 Aralık 2018
Roma Hamamı – Palaestra

 Halk arasında “Han Yıkığı” olarak adlandırılan kalıntılarda yapılan kazılarda, Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait, 40 x 40 m. ölçülerinde, görkemli bir hamam yapısı ortaya çıkarılmaktadır. Yapının merkezinde, içine simetrik yerleştirilmiş nişlerin ve kapıların olduğu bir mekan bulunmaktadır. Şimdiye kadar kazılan bölümlerin caldarium (sıcaklık) bölümüne ait olduğu anlaşılmış, salonların kenarlarında özel tasarlanmış basamaklı havuzlar ortaya çıkarılmıştır. Yapının ana mekanlarını

 Halk arasında “Han Yıkığı” olarak adlandırılan kalıntılarda yapılan kazılarda, Roma İmparatorluk Dönemi’ne ait, 40 x 40 m. ölçülerinde, görkemli bir hamam yapısı ortaya çıkarılmaktadır. Yapının merkezinde, içine simetrik yerleştirilmiş nişlerin ve kapıların olduğu bir mekan bulunmaktadır.

Şimdiye kadar kazılan bölümlerin caldarium (sıcaklık) bölümüne ait olduğu anlaşılmış, salonların kenarlarında özel tasarlanmış basamaklı havuzlar ortaya çıkarılmıştır.

Yapının ana mekanlarını çevreleyen servis koridoruna ilişkin kalıntılar, doğu ve güney kısımlarda belirlenmiştir. Yapının tüm planını anlamaya yönelik kazı çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu yapı çevresinde 2008 yılından beri sürdürülen araştırma ve kazılarda, hamamın doğusundaki düzlükte kare formlu bir palaestra ortaya çıkarılmıştır. Metropolis’in spor merkezlerinden biri olan palaestranın çevresindeki sütunlu galerileri tabanlarının geometrik mozaik döşemelerle kaplandığı tespit edilmiştir.

Diğer Kazılar

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.