Mozaikli Salon

  • 13 Aralık 2018
Mozaikli Salon

Tiyatronun doğu tarafındaki alanda, teraslar halinde inşa edilen mekanlar yer almaktadır. Roma Dönemi’ne ait geniş mekanın duvarlarında geometrik şekilli freskler, taban döşemesinde ise, renkli taşlarla yapılmış mozaik ortaya çıkarılmıştır. Ana mozaiğin merkezinde, tiyatro ve eğlence tanrısı Dionysos, karısı Ariadne ile onlarla ilgili mitolojik karakterlere (Menad vb.)  ait betimlemeler yer almaktadır. Yan panelde ise, komedya ve

Tiyatronun doğu tarafındaki alanda, teraslar halinde inşa edilen mekanlar yer almaktadır. Roma Dönemi’ne ait geniş mekanın duvarlarında geometrik şekilli freskler, taban döşemesinde ise, renkli taşlarla yapılmış mozaik ortaya çıkarılmıştır.

Ana mozaiğin merkezinde, tiyatro ve eğlence tanrısı Dionysos, karısı Ariadne ile onlarla ilgili mitolojik karakterlere (Menad vb.)  ait betimlemeler yer almaktadır. Yan panelde ise, komedya ve tragedya  masklarının yanı sıra balık ve kuş figürleri olduğu için, bu mekanın tiyatro yapısıyla ilgili bir resepsiyon salonu olduğu kabul edilmektedir.

Diğer Kazılar

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.