Hamam – Gymnasium

  • 13 Aralık 2018
Hamam – Gymnasium

Roma Hamamları, yıkanma işlevinin yanı sıra, günümüzdeki cafe ve spor merkezleri gibi iletişim alanlarıydı. Tipik bir Roma Hamamı’nda sıcaklık (caldarium), ılıklık (tepidarium) ve soğukluk (frigidarium) bölümleri bulunmaktaydı. Metropolis Hamamı’nda bunlara ek olarak, masaj odası (haleipterion) ve ön salonun (probalaneion) da bulunduğunu yazıtlardan anlaşılmaktadır. Caldarium döşemesi altında bulunan boşluklarda, sıcak havanın dolaşmasıyla (hypocaust sistem) mekanın ısıtması sağlanmaktaydı. Frigidarium ise, üzeri tonozla örtülmüş küçük bir havuzdan (piscina) oluşuyordu. Frigidarium’un hemen güneyinde üç oda

Roma Hamamları, yıkanma işlevinin yanı sıra, günümüzdeki cafe ve spor merkezleri gibi iletişim alanlarıydı. Tipik bir Roma Hamamı’nda sıcaklık (caldarium), ılıklık (tepidarium) ve soğukluk (frigidarium) bölümleri bulunmaktaydı. Metropolis Hamamı’nda bunlara ek olarak, masaj odası (haleipterion) ve ön salonun (probalaneion) da bulunduğunu yazıtlardan anlaşılmaktadır.

Caldarium döşemesi altında bulunan boşluklarda, sıcak havanın dolaşmasıyla (hypocaust sistem) mekanın ısıtması sağlanmaktaydı. Frigidarium ise, üzeri tonozla örtülmüş küçük bir havuzdan (piscina) oluşuyordu.

Frigidarium’un hemen güneyinde üç oda ve önlerindeki sütunlu holden oluşan Gymnasium bulunuyordu. Erken Roma Dönemi’ne tarihlenen bir yazıtta, Hamam’la birlikte yapı kompleksini oluşturan Gymnasium’un, Aleksandra Mirton isimli bir kadın tarafından yönetildiği belirtilmektedir.

Diğer Kazılar

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.